Wydarzenie odbyło się w EXPO Kraków, w dniach 16-17 października 2024 r., podczas 13. Międzynarodowych Targów Materiałów, Technologii i Wyrobów Kompozytowych KOMPOZYT-EXPO. Rozpoczęliśmy je prezentacją „Przegląd projektu AMULET i jego wyników”, którą wygłosiła Annabelle Sion, Dyrektor Programów Europejskich i Międzynarodowych w POLYMERIS, klastrze koordynującym projekt AMULET. Następnie zorganizowaliśmy dwie bardzo pouczające dyskusje przy okrągłym stole:

„Wsparcie MŚP poprzez projekty UE i działania klastrów europejskich”, moderowane przez Annabelle Sion, koncentrowało się na zaangażowaniu MŚP i wsparciu projektów UE. Wśród uczestników byli:
Virginie Perron, Project Officer projektu AMULET, opowiedziała o działaniach Europejskiej Rady ds. Innowacji i Agencji Wykonawczej ds. MŚP (EISMEA) w ramach programu I3. Podkreśliła również kluczową rolę klastrów jako siły napędowej innowacji wśród MŚP. Klastry nie tylko zapewniają wspierający ekosystem, ale także goszczą innowacyjne firmy, tworzą strategiczne sojusze i bezpośrednio świadczą usługi wsparcia biznesowego.
Dr Katharina Schöps, przedstawicielka sieci ELCA European Lightweight Cluster Alliance, przedstawiła rolę klastrów i sieci klastrów we wspieraniu MŚP.
Andrzej Czulak, przedstawiciel Polskiego Klastera Technologii Kompozytowych i jednocześnie Ambasador projektu AMULET przedstawił lokalny przykład działań w tej dziedzinie.

„Zaawansowane materiały lekkie w przyszłym europejskim krajobrazie przemysłowym” moderowane przez Ricardo del Valle Zermeño, doktora, starszego menedżera ds. innowacji w Bax.
Carsten Lies z Fraunhofer IWU i Martin Zottler z A2LT—Austrian Advanced Lightweight Technology wzięli udział w dyskusji. Omówili europejską politykę krajową dotyczącą zaawansowanych materiałów i przyszłość stowarzyszeń materiałowych w UE.

Sesja zakończyła się prezentacją „Unlocking Potential: Advanced Lightweight Materials Challenges and Innovations in Key Industrial Sectors” autorstwa Indiry Altynbekovej, konsultantki ds. innowacji w zakresie materiałów zaawansowanych w Bax, która podkreśliła wyzwania związane z materiałami lekkimi w sektorze budownictwa, lotnictwa i kosmonautyki, energetyki i motoryzacji.

17 października 2024 r. kontynuowaliśmy spotkanie w strefie konferencyjnej. Zorganizowaliśmy Pitching Session dla zwycięzców pierwszego i drugiego otwartego naboru AMULET. Każdy beneficjent miał 10 minut na prezentację i sesję pytań i odpowiedzi. Przedstawiciele 15 zwycięskich konsorcjów, którzy przybyli na targi, wygłosili swoje prezentacje. Mieli również okazję zaprezentować swój prototyp lub demonstrator na stoiskach AMULET D44a i D44b.

Aby uczcić i promować kluczową rolę MŚP, projekt AMULET zorganizował konkurs, w którym zostały wybrane trzy najlepsze projekty spośród 15 dofinansowanych. Kulminacyjnym momentem naszego wydarzenia finałowego była CEREMONIA WRĘCZENIA NAGRÓD dla najlepszych projektów programu AMULET! Zwycięzcy otrzymali vouchery i powiązane z nimi nagrody finansowe.

Poznajcie zwycięzców:
ChildSeat – zagłówek fotelika dziecięcego wykonany z przetworzonych pasków termoplastycznych

BioGear – zrównoważone podwozie kompozytowe

ZinAI – usuwanie cynku z topionego aluminium

Więcej informacji na stronie: https://amulet-h2020.eu/amulet-final-event/