• Better Factory ma na celu pomóc MŚP produkcyjnym stać się bardziej konkurencyjnymi na całym świecie, wykorzystując wiedzę artystyczną i technologiczną do tworzenia nowych i spersonalizowanych produktów

• 16-miesięczny program wspiera każdy zespół (składający się z MŚP z branży produkcyjnej, artysty i dostawcy technologii) dzięki finansowaniu i wsparciu technicznemu w wysokości do 200 000 EUR 

• W czwartym i ostatnim roku realizacji projektu obiecujące wyniki obejmują takie rozwiązania, jak nowe metody druku 3D i pionierskie trwałe materiały.

Projekt Better Factory wkracza w czwarty i ostatni rok, co stanowi ważny kamień milowy w tej podróży, która rozpoczęła się w październiku 2020 roku. W ciągu ostatnich trzech lat 16 dynamicznych zespołów, z których każdy składa się z MŚP z branży produkcyjnej, artysty i dostawcy technologii, przeszło przez transformacyjny program Better Factory, co zaowocowało pionierskimi rozwiązaniami opartymi na sztuce dla przemysłu wytwórczego.

Better Factory!

Projekt Better Factory, finansowany w ramach programu Komisji Europejskiej „Horyzont 2020”, umożliwia europejskim MŚP produkcyjnym zwiększenie ich globalnej konkurencyjności poprzez wykorzystanie połączonej wiedzy fachowej artystów i dostawców technologii. Dzięki hojnemu finansowaniu w wysokości do 200 000 euro zespoły wyruszają w 16-miesięczną podróż, aby wprowadzać innowacje i udoskonalać swoje procesy, wspierane przez 28 partnerów ekspertów z całej Europy.

W trakcie trwania programu konwencjonalne fabryki zostały przekształcone w zakłady produkcyjne zgodne z metodyką lean, zdolne do wytwarzania nowych i spersonalizowanych produktów wraz z istniejącymi. Oto kilka przykładów: korki IoT i zrównoważona produkcja wina, nowy materiał o obiegu zamkniętym dla wzrostu młodych drzew, inteligentna cyfrowa koperta, produkcja metali o zerowej ilości odpadów, przyjazne dla środowiska płetwy do nurkowania, zrównoważone trwałe słomki do napojów (dowiedz się więcej o 16 zespołach Better Factory tutaj).

Aktualne kamienie milowe

Projekt przyniósł obiecujące wyniki pierwszej rundy siedmiu zespołów zajmujących się eksperymentami transferu wiedzy (KTE). Jednocześnie druga runda dziewięciu zespołów wykorzystuje bezcenne spostrzeżenia zebrane podczas pierwszej rundy do opracowania innowacyjnych rozwiązań.

Konkretne wyniki

Każdy zespół poczynił znaczące postępy w swoich dziedzinach produkcyjnych, przynosząc obiecujące wyniki. Wśród tych niezwykłych osiągnięć wyróżniamy trzy przełomowe technologie z pierwszej rundy eksperymentów:

LOOP (od zespołu OCD 3D)

LOOP, algorytmiczne cudo, umożliwia tworzenie wielkoformatowych obiektów drukowanych w 3D przypominających szydełkowanie lub wyplatanie wierzby. Ten przełom tchnął nowe życie w tradycyjne rzemiosło, poszerzając horyzonty druku 3D. Znaczące korzyści obejmują wykorzystanie odpadów 3rd life, skrócenie czasu drukowania o 50% i zminimalizowanie zużycia materiałów. LOOP jest obecnie zatrudniony przez SME The New Raw do tworzenia różnorodnej gamy artystycznych naczyń i ławek.

FoundObjects (z zespołu Better CNC Factory)

FoundObjects to narzędzie Grasshopper o otwartym kodzie źródłowym, które pomysłowo wykorzystuje resztki materiału arkuszowego z projektów CNC. Ta innowacja znacznie zmniejsza ilość odpadów materiałowych i emisję CO2, co wymaga mniejszej liczby arkuszy w celu uzyskania równoważnej wydajności, zwiększając w ten sposób produktywność. To wszechstronne narzędzie znajduje zastosowanie w wielu procesach produkcyjnych.

FOLD Printing (od artysty Isaaca Monté we współpracy z zespołem FOLD)

FOLD Printing wykorzystuje węglan wapnia, występujący w dużych ilościach w kamieniach i muszlach, aby stworzyć trwały, a jednocześnie lekki materiał do drukowania. To odnawialne i w pełni nadające się do recyklingu rozwiązanie nie tylko oszczędza energię, ale także nie wytwarza żadnych odpadów. Ma ogromny potencjał w lokalnych obiegach recyklingu wykorzystujących materiały odpadowe, takie jak skorupki jaj i skorupy morskie.

APLIKACJE i RAMP

Oprócz 16 zespołów wprowadzających innowacje w ramach projektu Better Factory, w ramach projektu stworzono dwa pionierskie narzędzia do wykorzystania przez MŚP z branży produkcyjnej: RAMP i APPS. Rozwiązania te będą nadal rozwijane w czwartym roku realizacji projektu, a ich aktualizacje będą publikowane na stronie internetowej Better Factory.

Rynek Robotyki i Automatyki (RAMP) łączy wiedzę o danych, gotowe oprogramowanie i narzędzia oraz społeczność producentów i usługodawców w prawdziwie kompleksowym miejscu, stworzonym w celu przyspieszenia rozwoju europejskich MŚP w branży produkcyjnej i robotycznej.

APPS, skrót od Advanced Production Planning and Scheduling, to połączenie usług oprogramowania i infrastruktury sprzętowej, które integrują technologie, takie jak druk 3D i produkcja addytywna, w celu bardziej wydajnego tworzenia materiałów, zmniejszając zużycie energii, kosztów i odpadów.

Ku przyszłości!

W ostatnich miesiącach realizacji projektu Better Factory udostępniony zostanie do pobrania obszerny katalog zawierający wszystkie 16 eksperymentów transferu wiedzy i ich innowacyjne wyniki. Ponadto udostępniony zostanie przewodnik szczegółowo opisujący, w jaki sposób regiony i sieci mogą przyjąć metodologię „Lepszej fabryki”, ułatwiając wspólne przedsięwzięcia między artystami, MŚP i dostawcami technologii w celu uzyskania rewolucyjnych wyników.

W międzyczasie śledź Better Factory na Twitterze i LinkedIn, obejrzyj najnowszy film i zapisz się do newslettera LinkedIn.